Życiorys ks. prałata Zająca
Zmarły Ks. prałat Zygmunt Zając, urodzony w 1941 roku w lubelskim Góra-Chmielniku, zostawił po sobie bogatą spuściznę duchową i kulturalną. Jego życiowa droga, od dzieciństwa spędzonego w Nowym Gronowie, przez lata edukacji w Chojnicach, aż po święcenia kapłańskie w Gorzowie Wlkp., jest przykładem głębokiego zaangażowania w posługę Kościoła oraz troskę o dziedzictwo kulturowe.
Ks. Zając, jako wikariusz, służył wiernym w Słońsku, Zielonej Górze oraz Gorzowie Wlkp. Jego działalność duszpasterska zawsze szła w parze z troską o rozwój lokalnych wspólnot. Prawdziwym wyzwaniem okazała się posługa w Brzostowie (obecnie Głogów), gdzie jako proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca, zainicjował budowę nowego kościoła na Osiedlu Kopernik.
Szczególnie ważnym okresem w życiu ks. Zająca było objęcie funkcji proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, którą pełnił przez 35 lat, od od 1981 do 2016 roku.nWe wschowskiej farze, oprócz obowiązków duszpasterskich, ks. Zając wykazał się niezwykłą troską o lokalne dziedzictwo kulturowe. Jego zasługi zostały docenione w 1988 roku, gdy otrzymał medal „Za szczególną troskę o dobra kultury w województwie leszczyńskim”.
Po przejściu na emeryturę w 2016 roku, ks. prałat Zygmunt Zając nie zaprzestał swojej aktywności. Mieszkał nadal we Wschowie, gdzie z wielkim zaangażowaniem kontynuował działalność duszpasterską, służąc radą i wsparciem lokalnej wspólnocie.
Wyróżnienie godnością papieską
Jednym z najważniejszych momentów w życiu ks. Zająca było odznaczenie go, 22 czerwca 1989 roku, godnością papieską Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. To wyróżnienie było dowodem uznania dla jego pracy, poświęcenia i oddania sprawom Kościoła.
Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Zygmunta Zająca
Piątek, 15 marca
- godz. 19.30 - msza św. żałobna dla Dekanatu Wschowa w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM we Wschowie;
Sobota, 16 marca
- godz. 10.00 - czuwanie modlitewne w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM we Wschowie.
- godz. 11.00 - Msza św. pogrzebowa i przejście na cmentarz parafialny we Wschowie, gdzie nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe.
Źródło: gosc.pl